Ata thone se une jam e cmendur - Nga Alda Merini


Ata thone se une jam e cmendur

Sepse une them te verteten kudo
Dhe duke qene se te tjereve
U pelqen te qendrojne ulur
Ne karrige apo divane te medhenj
E verteta ime eshte e merzitshme
Eshte si zeri i Kasandres
Brenda vitit dymije
Dhe eshte e sigurt se une i perkas te shkuares
Se kam lindur jashte kohe
Se nuk me pelqen epoka ime
Megjithate, kjo romance
Me cmend
Dhe se nuk mund te gjesh nje shtepi te sakte
Ky fat i pafat
Me ben te vuaj
Sepse une jam vetem nje njeri i thjeshte
Une jam nje teh i bute bari
Dhe cmenduria, mjerisht
Eshte nje peme shume gjate
Qe une nuk mund ta preke

Nga Alda Merini
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts