Nuk e di, dhe nuk do ta di kurre. Une nuk mund as te kujtoj emrin tend, dashuria ime. Dhe nuk e kam pergjigjen. Por keshtu me pelqen qe ta imagjinoj pergjigjen. Ne fund, e dashura ime, ne nuk kemi asnje zgjedhje. Ne duhet te gjejme. - Filmi ‘The young Pope’.

Cfare eshte me e bukur, e dashura ime? Humbja e dashurise apo gjetja e dashurise? Mos qesh me mua, e dashura ime. E di, jam pak i cuditshem dhe naiv kur vjen fjala tek dashuria dhe bej pyetje direkt nga kenget pop. Ky dyshim me mbyt dhe me minon, dashuria ime. Te gjesh apo te humbasesh? Kudo rreth meje, njerezit nuk ndalen me deshirat e zjarrta. A kane humbur apo kane gjetur ata? Se di. Nje jetim nuk ka nga ta dije. Jetimit i mungon dashuria e pare, dashuria per nenen dhe babain e tij. Ky eshte burimi i cuditshmerise se tij, naivitetit te tij. Ti me ke thene, tek ai plazhi i shkretuar ne Kaliforni, “nuk mund te m’i prekesh kembet.” Por une nuk e bera. Kjo dashuria ime, eshte dashuria e humbur. Kjo eshte arsyeja perse nuk kam rreshtur kurre se menduari qe nga ajo dite, se ku ke qene dhe ku je tani? Dhe ti, shkelqim vezullues i rinise time te gabuar, a ke humbur apo ke gjetur? Nuk e di, dhe nuk do ta di kurre. Une nuk mund as te kujtoj emrin tend, dashuria ime. Dhe nuk e kam pergjigjen. Por keshtu me pelqen qe ta imagjinoj pergjigjen. Ne fund, e dashura ime, ne nuk kemi asnje zgjedhje. Ne duhet te gjejme.


Filmi ‘The young Pope’.

Comments

Popular Posts