Sot ngrita nje gjethe - Nga Frank O’Hara

Sot ngrita nje gjethe

Nga trotuari
Kjo duket feminore
Gjethe! Ti je kaq e madhe!
Si mund ta ndryshosh ngjyren
Dhe pastaj te biesh!
Sikur te mos ekzistonte
Dicka e tille si integritet
Ti je shume e qete
Per te m’u pergjigjur
Une jam shume i frikesuar
Per te kembengulur
Gjethe! Mos u bej neurotike
Si kameleoni i vogel

Nga Frank O’Hara
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts