Ti nuk e di - Nga Alda Merini

Ti nuk e di

Ka meshtenka qe naten
I ngrene rrenjet e tyre
Dhe ti nuk do ta besoje kurre
Se naten pemet
Ecin ose behen endrra
Mendo qe tek nje peme
Eshte nje violine dashurie
Mendo nje peme qe kendon dhe qesh
Mendo qe nje peme
Eshte thelle ne grope
Dhe me pas ajo eshte e gjalle
Ta kam thene se poetet nuk shelbejne veteveten
Ata duhen lene te fluturojne
Mes pemeve
Si gjinkallat gati per te vdekur
Nga Alda Merini
Imazhi nga @sarashakeel

Comments

Popular Posts