Do harroj c’plage zemre me brejten keta vite te turbullt stuhish o fytyrez e dashur, e shtrenjte! - Shkeputur nga ‘Lirikat e Arta’ nga S. A. Esenin, shqiperuar nga Jorgo Bllaci, Botimet Uegen 2018

Do harroj c’plage zemre me brejten

keta vite te turbullt stuhish
o fytyrez e dashur, e shtrenjte!
nder kujtime, vec ti do t’me ndrish
mund qe neser te dua nje tjeter
po, ta dish dhe asaj, ore e cast
vec per ty, per mikeshen e vjeter
i permalluar gjithnje do t’i flas
do t’i flas per te bukuren kohe
kur ne shkriheshim ne endrra blu...
koka ime e krisur, moj koke
ku t’u shkrep te me shpiesh keshtu?

Shkeputur nga ‘Lirikat e Arta’ nga S. A. Esenin, shqiperuar nga Jorgo Bllaci, Botimet Uegen 2018. Piktura, E preferuara e sulltanit, 1914, Cecile Paul-Baudry

#esenin #art #poetry #painting #enkeledasuti

Comments

Popular Posts