Duart e tua nga Pablo Neruda

Kur duart e tua vijne drejt

Duarve te mia, dashuri
Cfare me sjellin ato ne fluturim?
Perse ndalen ato tek buzet e mia, kaq papritur
Perse i njoh une ato
Sikur t’i kisha prekur me pare
Sikur, perpara se te ishin
Ato te kene udhetuar ne ballin tim
Belin tim?
Butesia e tyre erdhi
Me krahe nepermjet kohes
Neper det dhe tym
Neper Pranvere
Dhe kur ti i shtrive
Duart e tua mbi gjoksin tim
Une i njihja ato krahe
Pellumbash te arte
E njihja ate argjile
Dhe ate ngjyre gruri
Vitet e jetes sime
Kane qene rruge kerkimi
Ngjitje shkallesh
Kapercim shkembinjsh ujor
Trenat vertiten perpara
Ujerat me therrasin
Ne siperfaqen e vreshtave
Mu duk sikur te preka
Druri, papritur
Hyri ne kontakt me ty
Pema e bajames thirri
Embelsine tende te fshehur
Deri kur te dyja duart e tua
U mbyllen ne gjoksin tim
Si nje pale krahe
Duke i dhene fund luftes se tyre

Duart e tua nga Pablo Neruda
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Fotografia nga @nos.dejo_sergio.perissinotto

Comments

Popular Posts