Eshte mire te ndjej se je afer meje nga Pablo Neruda

Eshte mire te ndjej se je afer meje naten, dashuri

E padukshme ne gjumin tend, qellimisht nokturne
Teksa une c’gonxhoj shqetesimet e mia
Sikur ato te ishin rrjeta te perdredhura
E terhequr, zemra jote lundron neper enderr
Por trupi yt, i braktisur keshtu
Merr fryme
Qe me kerkon pa me pare
Duke persosur endrren time
Si nje bime qe leshon fare ne erresire
Duke u ngritur, ti do te jesh ajo tjetra, gjalle ne agim
Por nga tokat e pashkelura e humbur naten
Nga prania dhe mungesa
Ku ne takohemi me vetveten
Dicka mbetet, duke na terheq ne driten e jetes
Sikur shenja e hijeve te kishte vulosur
Krijesat e saj sekrete me zjarr

Eshte mire te ndjej se je afer meje nga Pablo Neruda
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Fotografia nga @ek.it

Comments

Popular Posts