Futu ketu, ne pellemben time ne hijen time mos u bej me i madh se ideja ime per ty - Warsan Shire

Futu ketu, ne pellemben time

ne hijen time

mos u bej me i madh se ideja ime per ty

mos ji me i bukur nga sa mund te pranoj

mos ji me njerezor sesa jam une e gatshme qe te te lejoj te jesh

qetesohu

je shume i zhurmshem

edhe vet joperkatesite e tua jane te zhurmshme

qetesoi endrrat e tua

zerin tend

floket e tu

lekuren tende

levizjen tende

deshirimet e tua

ngjyren tende

te ecuren tende

syte tuaj

kush te ka thene qe mund te me shikosh ashtu?

kush te ka thene qe mund te ekzistosh pa leje?

perse je ketu njehere?

perse nuk ngushtohesh?

mendoj shpesh per ty

ti vibron

ti ecen mbi nje cati

dhe temperatura ndryshon

une mbeshtetem dhe thuajse te pranoj si njerezor

por, jo

nuk mundet.

Warsan Shire @kersti__k #warsanshire #poetry #enkeledasuti

Comments

Popular Posts