Sepse aty ku jam i mbyllur Aty jam nje genjeshter - Nga Rainer Maria Rilke

Jam shume vetem ne kete bote

Dhe megjithate jo mjaftueshem vetem
Qe ta bej cdo cast te shenjte
Jam shume i vogel ne kete bote
Dhe jo mjaftueshem i vogel
Qe te shtrihem perpara jush si nje gje
Mendjeholle dhe e fshehte
Dua vete vullnetin tim
Dhe dua qe thjesht te jem me vullnetin tim
Ai shkon pertej veprimeve
Dhe ne ato kohe te qeta
Qe ndonjehere mezi levizin
Kur dicka po afrohet
Une dua te jem me ata qe dine gjera sekrete
Apo i vecuar vetem
Dua te jem nje pasqyre per te gjithe trupin tend
Dhe nuk dua kurre qe te jem i verber
Apo shume plak
Per te mbajtur pamjen tende te rende valezuese
Dua te hapem
Nuk dua te qendroj i mbyllur askund
Sepse aty ku jam i mbyllur
Aty jam nje genjeshter
Dhe une dua qe kuptimi im per gjerat te jete i vertete perpara teje
Dua ta pershkruaj veteveten si nje pikture qe
E kam pare nga afer per nje kohe te gjate
Si nje shprehje qe me ne fund e kam kuptuar
Si shtamba qe perdor cdo dite
Si fytyra e nenes sime
Si nje anije
Qe me ka mbajtur ne stuhite me te cmendura nga te gjitha
Nga Rainer Maria Rilke
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Skulptura, Qeni, 1951,
Alberto Giacometti

Comments

Popular Posts