Une jam fati yt - Nga Fernando Pessoa

Une jam fati yt

Ujiti bimet
Une i dua trendafilat
Te tjerat jane hije
Nga pemet e huaja
Realiteti
Eshte me shume apo me pak
Ajo qe duam
Ne jemi gjithmone vetem
Te barabarte me vetveten
Te jetosh vetem eshte embel
Te jetosh thjeshte
Gjithmone, eshte fisnike dhe madheshtore
Mbi altar, ne ex-voto
Per hir te Zotave, lere dhimbjen
Duke e pare jeten nga larg
Mos dysho kurre
Ajo nuk mund te beje asgje
Po te them. Pergjigjja
Eshte pertej Zotave
Te imitosh Olimpin
Thelle ne zemren tende
Zotat jane Zota
Sepse ata nuk mendojne
Nga Fernando Pessoa
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Shen Veronica me vello, 1655, Mattia Preti

Comments

Popular Posts