Viti per te hequr dore (letting go) i te kuptuarit te humbjes, i hijeshise,i fjales ‘jo’ - Warsan Shire

Viti per te hequr dore (letting go) i te kuptuarit te humbjes, i hijeshise,i fjales ‘jo’

si edhe per te thene ‘nuk je i miresjellshem’

viti i njerezimit

perunjesise

kur e gjithe bota nuk mund te dilte jashte krevatit

cdo njeri qe kam takuar kete vit, thonin te njejten gje ‘je kaq e rehatshme per te qene rreth teje, nga e di ti kete?

viti qe u hapa tej per tej dhe nga aty nxorra me duart e mia te gjitha kalbesirat

viti kur mesova te beja nga keto bisedat e vockla

dhe se si ti buzeqeshja te huajve

viti kur kuptova qe me te miren time e arrij kur shtrij doren dhe pyes dike ‘a do qe te jesh miku im?’

viti i sheqerit, kudo

butesise

embelsise

mjaltit, mjaltit

viti i te qenit vetem

dhe kur e mesova se sa shume me pelqeu kjo gje

viti i perqafimit te njerezve qe si njihja

sepse dua qe ti njoh

viti kur bera paqe dhe dashuri

mu ketu.

Warsan Shire @imogen_cunningham #warsanshire #enkeledasuti

Comments

Popular Posts