Kam nje skene qe me pelqen shume. Ndoshta nje dite do te bej nje film per te.

Kam nje skene qe me pelqen shume. Ndoshta nje dite do te bej nje film per te. Nje burre qe i ve flaken gruas vetem sepse ajo nuk thote te verteten, sepse genjen. Genjshtrat nuk jane ceshtje shume e rendesishme. Ai e do shume, edhe ajo e do dhe ata kane nje marredhenie te mrekullueshme. Por ajo sajon gjera. Ajo del dhe kur kthehet ai e pyet: ku ke qene? Dhe ajo pergjigjet: takova nje mike. Por ai e di qe ajo s’ka qene tek shtepia e mikes, ajo ka qene diku tjeter, le te themi ne kinema. Ai nuk e kupton perse ajo genjen. Une mendoj se as ajo nuk e kupton. Ndoshta per shkak te ndonje instikti vetembrojtes. Ai zihet me te, por nuk e bind dot qe te mos genjeje. Ne fund ai e lidh tek nje peme, dhe i ve zjarrin, si Zhan d’Ark.

Detaje, Dokumentari ‘Voyage in time’ (Udhetim ne kohe), 1983, regjia Tonino Guerra, Andrei Tarkovsky

Comments

Popular Posts