Ninulle nga Louise Gluck

Tani eshte koha per t’u shplodhur

Mjaft je kenaqur tani per tani
Muzg, pastaj mbremje
Xixellonja ne dhome
Duke u dridhur ketu dhe atje
Ketu dhe atje
Dhe embelsia e thelle e veres
Mbush dritaren e hapur
Mos mendo me per keto gjera
Degjoje frymen time, degjoje frymen tende
Si xixellonjat, cdo frymemarrje te vogel
Nje shperthim ku shfaqet bota
Te kam kenduar shume gjate mbremjeve te veres
Ne fund do te jesh e imja
Bota nuk ta ofron dot kete vizion
Duhet te te mesoj te me duash
Qeniet njerezore duhet te mesohen qe ta duan heshtjen dhe erresiren
Ninulle nga Louise Gluck
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Imazhi via @simoncroberts

Comments

Popular Posts