Nje simfoni dashurie nga Arthur William Edgar O'Shaughnessy

Pergjate rruges se kopshtit tani

Degjova lulet te flisnin
Trendafili i bardhe me tha per vetullen tende
Trendafili i kuq per faqet e tua
Zambaku per koken tende te perkulur
Lendina per floket e tu
Secili shikonte me te dashuren e vet dhe thoshte
Se ti ishe edhe me e delire
Shkova shpejt ne pyll
Dhe degjova zogjte e eger te kendonin
Se sa e embel qe ti je
Ato te kenduan ty ngrohtesisht
Pastaj shkova tek deti
Dhe e degjova edhe ate qe te mermeriste gjithashtu
Pjese te nje misteri te lashte
I gjithi i bere prej meje dhe teje
Se si njemije vite me pare
Une dashurova dhe ti ishe e embel
Me gjate nuk mund te qendroja dhe keshtu
U hodha tek kembet e tua
Nje simfoni dashurie nga Arthur William Edgar O'Shaughnessy
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts