Persefona, Enderrimtarja nga Louise Gluck

Ne variantin e pare

Persefona merret nga e ema e saj
Dhe perendesha e tokes
E ndeshkon token
Kjo eshte ne vazhdimesi me ate qe dime per sjelljen njerezore
Qe qeniet njerezore
Ndjejne kenaqesi te thelle kur bejne keq
Vecanerisht demin e pavetedijshem
Ne mund ta quajme kete krijim negativ
Qendrimi filletar i Persefones ne ferr vazhdon te
Preket nga studiuesit
Te cilet nuk bien dakord mbi ndjesite e virgjereshes
A bashkepunoi ajo ne perdhunimin e saj
Apo e droguan
Apo e dhunuam kunder deshires se saj
Sic ndodh kaq shpesh tani me vajzat moderne
Sic dihet mire, kthimi i se dashures
Nuk e ndreq humbjen e se dashures
Persefona
Kthehet ne shtepi
E bere pis me leng te kuq
Si nje personazh ne murriz
Nuk jam e sigurt nese do ta mbaj kete fjale
A eshte toka “shtepi” per Persefonen?
A eshte ajo ne shtepi
Kuptueshem
Ne shtratin e nje perendie?
A eshte ne shtepi tani ajo?
A eshte ajo nje enderrimtare e lindur
Me fjale te tjera
Nje kopje ekzistenciale e vete nenes se saj
E gjymtuar nga idete e rastesise?
Ty nuk te lejohet qe te pelqesh askend, e di
Personazhet nuk jane njerez
Ato jane aspekte te nje dileme apo te nje konflikti
Tre pjese: sic eshte i ndare shpirti
Ego, superego, idi
Ne menyre te ngjashme
Si tri nivelet e njohura te botes
Nje lloj diagrame qe ndan
Parajsen nga toka nga ferri
Ti duhet te pyesesh veten
Ku po bie debore?
E bardha nuk e fal perdhosjen
Ne toke bie debore
Thote era e ftohte
Persefona po ben seks ne ferr
Ndryshe nga ne
Ajo nuk e di cfare eshte dimri
Vetem qe eshte ajo qe e shkakton ate
Ajo eshte shtrire ne shtratin e Hadesit
Cfare ka ajo ne mendje?
A ka ajo frike?
A e ka shuar ndonje gje idene e mendjes?
Ajo e di qe toka drejtohet nga nena
Kjo eshte e sigurt
Ajo gjithashtu e di
Qe ajo nuk eshte me ashtu sic e quajne me nje vajze
Pavaresisht burgosjes, ajo beson
Ajo ka qene e burgosur qekur ka qene nje vajze
Ribashkimet e tmerrshme te rezervuara per te
Do te zene pjesen tjeter te jetes
Kur pasioni per shlyerje
Eshte kronik, i eger
Ti nuk e zgjedh menyren se si jeton
Ti nuk jeton
Ty nuk te lejohet te vdesesh
Ti endesh ndermjet tokes dhe vdekjes
Te cilat duken, me ne fund
Cuditerisht te ngjashme
Studiuesit na thone
Qe nuk ka rendesi te dish se cfare do
Kur forcat qe pretendojne permbi ty
Do te te vrisnin
E bardha e harreses
E bardha e sigurise
Ata thone se ka nje te care ne shpirtin njerezor
Qe nuk eshte ndertuar per t’i perkitur plotesisht jetes
Toka na kerkon qe ta mohojme kete carje
Nje kercenim
I maskuar si sugjerim
Sic e kemi pare ne perrallen e Persefones
E cila duhet lexuar
Si nje zenke ndermjet
Nenes dhe dashnorit
Vajza eshte thjesht mish
Kur vdekja perballet me te
Ajo nuk e ka pare kurre livadhin pa lule margarita
Papritur ajo nuk po kendon me kenget e saj vajzerore
Mbi bukurine dhe pjellorine e nenes se saj
Ku eshte e cara
Ku eshte e thyera
Kenge e tokes
Kenge e vizionit mitik te jetes se perjetshme
Shpirti im
I therrmuar me tendosjen
E perpjekjes per t’i perkitur tokes
Cfare do te besh ti
Kur te jete radha jote ne fushe me perendine?
Persefona, Enderrimtarja nga Louise Gluck
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts