Rome? Arratisja e madhe… - Detaje, filmi “The Hand of God” (Dora e Zotit), 2021, Paolo Sorrentino

Filma, filma…

Te gjithe duan te bejne filma!
Per te bere filma duhet te kesh kellqe. A ke ti kellqe?
Te duhet dhimbje? A ke ti dhimbje?
Po, te tregova. Nga ai krah, jam mire.
Cfare me tregove? Cfare dhimbje?
Jo, ti nuk ke jetuar dhimbje. Ti ke shprese. Me shpresen, mund te besh filma ngushellues. Shpresa eshte nje kurth.
Ata me lane vetem. Kjo eshte dhimbje.
Nuk mjafton…
Te gjithe vetem jemi.
Ti je vetem? S’me plas fare, sepse nuk je origjinal. Harroje dhimbjen dhe mendo per qejfin. Keshtu do t’i besh filmat. Por duhet te kesh dicka per te thene. A ke ti dicka per te thene? Sepse imagjinata, krijmtaria jane mite qe nuk vlejne per asgje.
Nuk e di nese kam dicka per te thene. Si ta kuptoj?
Nga ta di une…une vetem kater gjera kam thene. Po ti?
Nuk e di! Une dua te shkoj ne Rome dhe te kuptoj nese jam i prere per te bere filma.
Rome? Arratisja e madhe…
Ne fund do te kthehesh tek vetvetja. Kthehesh tek deshtimi. Askush nuk mund t’i shpetoje deshtimit te vet dhe askush nuk mund te largohet nga ky qytet.
Vetem trapat shkojne ne Rome.
A e di se sa shume histori ka ne kete qytet?
Shiko…
Detaje, filmi “The Hand of God” (Dora e Zotit), 2021, Paolo Sorrentino

Comments

Popular Posts