Si te gjitha grate ti kerkon thesaret e Solomonit - Nga Nizar Qabbani

Si te gjitha grate ti kerkon

Thesaret e Solomonit
Si te gjitha grate...
Rezervuare me parfume
Dhe kreher prej fildishi
Tufa me vajza sherbetore
Ti kerkon Zonjellekun
Ti kerkon qe ai ta shqiptoje emrin tend si nje papagall
Te thote “Te dua” ne agim
Te thote “Te dua” ne muzg
Nderkohe qe po ti lan kembet me vere
O, Shehrezade e grave
Si te gjitha grate ti kerkon...
Yjet e qiellit nga une
Dhe pjata me mana
Dhe pjatanca me thelleza
Dhe pantofla prej cerdhime geshtenjash
Ti kerkon...
Mendafsh nga Shanghai
Dhe nga Isfahan-i
Lekure gomari te eger
Por une nuk jam nje prej atyre Profeteve
I cili hedh bastunin e tij
Dhe e ndan detin me dysh
I cili i pret guret e tij te forte me driten...
Si te gjitha grate ti kerkon...
Erashke me pupla
Dhe boje per qepalla e tua
Dhe aroma
Ti kerkon nje skllav
Me nje idiotesi te thelle
Per te te lexuar ne krahe te shtratit poezi
Ti kerkon...
Menjehere dhe ne te njejten kohe
Oborrin e pallatit te Rashid-it
Dhe sallen e harqeve te Khosroes-it
Dhe nje parade me rober
Duke mbajtur fundin e fundit tend te ngritur
O Kleopater
Por une nuk jam
Nje udhetar i perhershem i Sindbad-it
Kush mund ta beje Babaelin qe te shfaqet mes dy duarve te tua
As Piramidat e Egjiptit
As harqet e Khosroes-it
Une nuk kam nje llampe te gjate
Qe te te sjelle rrezet e diellit neper nate
Sic deshiron ti...te gjitha ju grate
Dhe per me shume
O Shehrezade e grave
Une jam nje punetor nga Damasku - i varfer
Une e zhys buken time te mengjesit ne gjak
Floket e mi ne peshtyme
Une jetoj thjeshte
Dhe une besoj tek buka dhe tek shenjtoret
Dhe une enderroj per dashurine si te tjeret
Dhe per nje partnere qe te me qepe vrimat ne rrobat e mia
Dhe nje femije qe fle mbi prehrin tim
Si nje dallandyshe fushe
Si vezullimi mbi uje
Une mendoj per dashurine si te tjetet
Sepse nje i dashur eshte si ajri
Sepse nje i dashur eshte si nje diell, qe shkelqen
Permbi enderrimtaret pas mureve te keshtjellave
Permbi ata mundimtaret qe fitojne buken e gojes
Permbi te mjeret
Dhe ata qe shtrihen ne shtrate prej mendafshi
Dhe ata qe shtrihen ne shtrate duke denesur
Si te gjitha grate ti kerkon...
Mrekulline e Tete te Botes
Por une nuk kam asgje
Vec lavdeve te mia
Nga Nizar Qabbani
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts