Dashuri, fluturo per tek une - Nga Alda Merini

Dashuri, fluturo per tek une

Me aeroplanin e letres time te zbukuruar
Me deliresine e ndjenjes tende
Do te shikosh te cerdhojne toka te mbushura me muzike
Dhe une do te jem kulmi me i larte i pemes
Per te dhene freski dhe strehe
Bemi dy krahet, krahe engjejsh
Madje sillme edhe pak paqe
Dhe lodren e endrrave
Por perpaa se te me thuash ndonje gje
Shikoje lulen bujare te zemres sime
Nga Alda Merini
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts