Dhe kete enderrova, kete enderroj nga Arseny Tarkovsky


Dhe kete enderrova, dhe kete enderroj

Dhe kete here, kete do ta enderroj serish
Dhe cdo gje do te perseritet, cdo gje do te rimisherohet
Ti do te enderrosh gjithcka qe une e kam pare ne endrra
Ne njeren ane nga vetevetja
Ne anene tjeter nga bota
Dallga pason dallgen per t’u perplasur ne breg
Mbi cdo dallge eshte nje yll
Nje person, nje zog
Endrrat, realiteti, vdekja
Ne dallge pas dallge
Nuk ka nevoje per nje date
Une isha, une jam, dhe une do te jem
Jeta eshte nje mrekulli mrekullish dhe per t’u mrekulluar
Une perkushtohem
Mbi gjunjet e mi
Si nje jetim
Vetem - midis pasqyrave
I rrethuar nga reflektime
Qytetesh dhe detesh, te ylberta, te intensifikuara
Nje nene ne lot merr nje femije ne prehrin e saj
Dhe kete enderrova, kete enderroj nga Arseny Tarkovsky
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Evelyn Williams

Comments

Popular Posts