Dhurata nga Jane Hirshfield

Doja te te dhuroja dicka

Jo gura, argjile apo byzylyk
Nga ku te mos mund te kalonte asnje gjethe e degjueshme
Madje edhe aroma e molekules do te ishte shume e madhe
Cka do te dhurohej ishte marre, ashtu sic do te jesh edhe ti se shpejti
E megjithate, une te ofrova gulcime ajri
Me forma kuptimesh
Por cfare jane kujtimet qe vdesin
Me bojen e pasakte?
Une te ofrova falje, dhimbje dhe deshirime. Te ofrova zemerim
Sa e bukur qe eshte rrjeta e vdekjes
Thuajse mund te shohesh neper te
Une qendrova ne nje krahe te se tashmes
Ti ne tjetren
Dhurata nga Jane Hirshfield
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts