Fjala, 1945, Arseny Tarkovsky

Nje fjale eshte vetem nje lekure

Nje film i holle
Nje melodi bosh
Por brenda
Rreh nje pike roze
Qe vezullon si nje drite e huaj
Nje vene pulson, nje arterie vorbullon
Dhe ti as qe do t’ia dish
Ajo me fat qe ke gjetur
Ka lindur me kemishe
Qe nga fillimi
Fjala
Ishte e fuqishme
Nese je nje poet dhe nuk ke asnje rruge ne kete bote te ngaterruar
Mos i pershkruaj shume heret
Betejat apo sprovat e dashurise
Permbahu nga profecia
Dhe mos e kerko varrin
Nje fjale eshte vetem nje lekure
Nje film i holle shumash njerezore
Dhe cdo varg ne poemen tende
Mund te mprehe thiken e fatit tend
Fjala, 1945, Arseny Tarkovsky
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Imazhi, Vasjen Katro

Comments

Popular Posts