Kam nje te ftohte te tmerrshem nga Fernando Pessoa

Kam nje te ftohte te tmerrshem

Dhe te gjithe e dine se si i ftohti i tmerrshem
E ndryshon te gjithe sistemin e universit
Duke na vendosur kunder jetes
Duke e bere madje edhe metafiziken qe te teshtije
E kam harxhuar te gjithe diten duke shfryre hunden time
Koka me dhemb pafund
Gjendje e trishte per nje poet te vogel
Sot jam me te vertete dhe vertete nje poet i vogel
Ajo qe kam qene ne ditet e vjetra ishte nje deshire
Tani e ikur
Lamtumire pergjithmone, mbreteresha e zanave
Krahet e tu ishin te perbere nga dielli
Dhe une po eci ketu
Nuk do te behem mire nese nuk do te shkoj dhe te shtrihem ne shtratin tim
Kurre nuk isha mire vecse
Kur shtrihesha mbi univers
Me flani pak...cfare i ftohti i tmerrshem
Eshte fizike
Kam nevoje per te verteten dhe per aspirin
Kam nje te ftohte te tmerrshem nga Fernando Pessoa
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Portret i Fernando Pessoa, 1954, Jose de Almada-Negreiros

Comments

Popular Posts