Kenge per Bernice, II, nga Olga Orozco

Ti nuk ishe atje ne pragun tim

As une nuk dola te te kerkoja per te mbushur
Zbrazetine e farketuar nga nostalgjia
Zbrazeti qe paratregojne femije apo kafshe te krijuara nga substanca e frustracionit
Hap pas hapi ti erdhe nepermjet ajrit
Kalimtare mbi nje litar te ngushte te vogel mbi nje derrase qe pluskonte
Siper nje grope me ujqer
Te maskuar ne leckat rrezatuese te shkurtit
Duke e kondensuar vetveten nga transparenca verbuese
Ti erdhe
Duke provuar mbi trupa te tjere sikur ato te ishin fantazma brenda dhe jashte
Parapritje te vogla te nderthimeve te tua elektrike
Iriq deti i mjegulles
Glob i gjembacit te flakeruar
Magnet qe perthith ushqimin e vet fatal
Shperthim i bute qe vertitet
Dhe ndalon se qarkulluari ne prush
Afer nje dritherime
Dhe tashme ti ishe shfaqur ne kete bote
E paprekur ne erresiren tende te paperlyer
Nga koka deri te kembet
Me te mrekullueshme madje edhe se macja Cheshire
Me porcionin tend te jetes si nje perle e kuqe
Qe shkelqen ndermjet dhembeve te tua
Kenge per Bernice, II, nga Olga Orozco
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts