Kur dhimbja perhap ngjyrat e saj - Nga Alda Merini

Kur dhimbja perhap ngjyrat e saj

Brenda shpirtit te erret
Si nje penelate hakemarrjeje
Ndjej shperthimin e urise antike
Qe druhet dhe thinjet
Duke vrare driten e se nesermes
Dhe brenda meje gjerat e pajeta
Qe i krijova ne fillim
Ato vine per te levizur brenda gjinjve te
Inteligjences sime
Ziliqare per kopshtin dhe frutat e mia
Duke i kerkuar pasuri nje lypsareje
Nga Alda Merini
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts