Kur te jesh plakur nga William Batler Yeats

Kur te jesh e plakur dhe e thinjur dhe e mbushur me gjume

Dhe duke u perkundur krahe zjarrit
Merre kete liber
Dhe lexo ngadale dhe enderro per veshtrimin e embel
Qe kishin syte e tu dikur
Dhe per hijet e tyre te thella
Sa te shumte ishin ata qe dashuruan castet e tua te hijeshise se lumtur
Dhe qe e deshen bukurine tende me dashuri fallco apo te vertete
Por vetem nje burre e dashuroi shpirtin pelegrin brenda teje
Dhe qe i dashuroi dhimbjet e frytyres tende qe ndryshonin
Dhe duke u perkulur krahe shufrave vezulluese
Mermerit, pak trishtueshem
Se si fluturoi dashuria
Duke u ngjitur permbi male
Duke e fshehur fytyren e saj mes nje turme yjesh
Kur te jesh plakur nga William Batler Yeats
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Nessus dhe Deinera, 2019, Marc Fishman

Comments

Popular Posts