Mos u kthe tek e shkuara - Nga Pedro Lastra

Mos u kthe tek e shkuara,

Aty nuk te pret askush.
Heret apo vone
Sirenat do te te thone
Me kenget e tyre te embla:
Eja ketu, eja ketu
Dhe ti do te gjesh mbreterine e humbur te fabules tende,
Miqesite dhe dashurite e diteve te pafundme,
Shikoji keto tablo te bukura
Qe po genjejne per ty
Ky eshte peisazhi dhe vendi qe po te presin
Dhe ato pamje jane ato qe ti kerkon neper endrra
Gjithcka qe do te degjosh jane
Muzika e embel e nostalgjise dhe e kthimit
Sirena,
Emri i saj eshte tundim
Ajo nuk do te largohet nga krahu yt
Duke te perseritur kengen e saj.
Mos e degjo.
Casti i se vertetes ka ardhur:
Nuk ka asnje magji qe t’ia vleje.
Sot eshte edhe me bukur.
Une e di se cfare po te them.
Nga Pedro Lastra

Comments

Popular Posts