Ndonjehere pasi kemi bere dashuri, Ellen Bass

Kur ne e ndjejme gjakun qe na rreshqet

Neper arterie dhe vena
Duke levizur neper kapilare
Te holle si rrenjet e flokeve
Duke i sjell bekime pjeseve me te largeta te trupit tone
Duke na furnizuar me oksigjen dhe proteina, minerale
Te gjitha kimikatetet per te cilat lengojne dhe qe i perpijne qelizat tona
Dhe ne e kemi perpire njeri-tjetrin
Une shtrihem atje duke pushuar serish
Dhe duke degjuar trigellinen e embel te ores
Dhe nje ze te cjetrret, te zbehur nga fanari
Nje dere makine perplaset matane rruges
Dhe une dua te te them dicka
Por eshte njesoj sikur te dua te tregoj nje enderr
Ku fjalet dalin te sheshta si nje shami dore
Poshte hekurit dhe degjuesi
Buzeqesh me kenaqesi si nje person qe nuk e flet gjuhen dhe qe tund koken ndaj cdo gjeje
Duhet te mjaftoje qe ne i kemi jetuar keto ore
Duke frymuar frymen e njeri-tjetrit
Duke kapur eren ne lundrimin e trupave tane
Duhet te mjaftoje
Dhe megjithate une kam nevoje te flas
Lidhur me filamentet e ADN-se sime
Si perla te zeza
Qe nga kohet e hershme kur paraardhesit tane
Do kene qendruar te palevizur
Te magjepsur
Te mberthyer nga fjala e pare
Ndonjehere pasi kemi bere dashuri, Ellen Bass
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts