Nje vajze, Ezra Pound

Pema ka hyre ne duart e mia

Gjaku ka zbritur ne krahet e mi
Pema eshte rritur ne gjoksin tim
Poshte
Deget rriten jashte meje
Si krahe
Ti je peme
Ti je myshk
Ti je manushaqe me eren siper
Ti je - nje femije - kaq larte
Dhe e gjitha kjo eshte qesharake per boten
Nje vajze, Ezra Pound
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts