Tani zemra ime nga Cemal Sureya

Tani zemra ime, po mendoj per ty ne nje qytet te madh

Nje stilolaps blu te zbehte ne doren time
Dy pako cigare ne xhepin tim
Jeta jone eshte si nje film
Qe luhet perpara syve tane
Te dalat tona atje jashte te lire
Te pirit uje se bashku
Te puthurit
Qaj, sa here qe kujtoj se si qeshnim se bashku
Lulet, lulet, i ujita lulet kete mengjes
Ai trendafili thjesht nuk buzeqesh kur ti nuk je ketu
Ajo lule qe vendose ne uje
Tek dritarja qe te rriste rrenjet
Eshte plotesisht ne zi keto dite
Nje drite e thelle dhe e forte dite po e godet dritaren
Pjatat jane si pa qejf mbi tryeze
Korridori eshte i shkretuar
Peshqiret jane vetem ne dush
Kuzhinen as mos e pyet
E parregulluar dhe pis
Sfungjeri eshte mu ketu
Sirtari i bukes eshte bosh
Ventilatori eshte pa fryme
Qilimat jane gjithe pluhur
Rrobat e mia jane ne gardarobe
Dhe ketu dhe atje
Kutia e lodrave te Memos eshte ne gjume te thelle
Llampa blu e nates nuk ka asnje ambicie
Dera thote hapme
Mbyllme
Perdet jane si gjarperinj
Qe nderrojne lekuren
Radio? E heshtur
Stoli ka frike nga karriget
Dhoma e vogel eshte e terrte dhe e shkretuar
Cdo gje po pret per ty
Per kthimin tend
Qe te vish ti
Per prekjen e duarve te tua
Per prekjen e syve te tu
Dhe gjithcka po perserit
Se sa shume te dua
Tani zemra ime nga Cemal Sureya
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts