Ti kultivove tek une nje kopesht - Nga Alda Merini

Nuk e besova kurre

Qe ti ishe
Dashnorja me te vertete xheloze
Ti qe refuzon t’u lesh te tjereve
Mishin e mishit tend
Shpirtin e shpirtit tend
Pasi me dhe forme
Ti kultivove tek une nje kopesht
Qe ky shpirt te mprihej si nje teh
Dhe qe me ne fund te te godiste ty
Qe ti
E sapo goditur nga nje dashuri njerezore
Te derdhje gjak per ne.
Nga Alda Merini
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Skulptura, Grua e kafshuar nga gjarpri, 1847, Auguste Clesinger

Comments

Popular Posts