Vera ka ardhur pa trendafil nga Arthur William Edgar O'Shaughnessy

A ka ardhur vera pa trendafilin

Apo mos e ka lene zogun pas?
A ka ndryshuar bluja siper teje
O bote! Ose une jam i verber!
A do ta ndryshosh cdo lule qe rritet
Apo do te ndryshosh vetem kete vend
Ku ajo qe ka thene, une te dua
Tani thote, une nuk te dua?
Qiejt dukeshin te vertete siper teje
Trendafili i vertete ne peme
Zogu dukej i vertete gjate veres
Por gjithcka ishte nje genjeshter
Vera ka ardhur pa trendafil nga Arthur William Edgar O'Shaughnessy
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Renia e yllit, 1884, Witold Pruszkowski

Comments

Popular Posts