Poezia “Ishte nje enderr” - Nga Lucille Clifton

Ishte nje enderr

Ku vetja ime me e madhe
Ngrihej perpara meje
Duke me akuzuar per jeten time
Me gishtin e saj shtese
Duke u vertitur ne nje rreth zemerimi
Se ku kishin perfunduar ditet e mia
Cfare
Mund te beja, i pergjerohesha une asaj
Oh cfare mund te kisha bere?
Dhe ajo perdrodhi floket e saj te cmendur
Dhe ndezi syte e saj te cmendur
Dhe klithi aq sa une te mund ta degjoja
Kete, kete, kete
Poezia “Ishte nje enderr”
Nga Lucille Clifton
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Sorra kercimtare, 1985, Franz Kline

Comments

Popular Posts