Valentine - Nga Carol Ann Duffy

Jo nje trendafil te kuq apo nje zemer prej sateni

Po te jap nje qepe
Eshte nje hene e mbeshtjelle ne leter kafe
Premton drite
Si zhveshja e kujdesshme e dashurise
Merre
Do te te verboje me lot
Si nje dashnor
Do ta beje reflektimin tend
Nje fotografi qe dridhet nga dhimbja
Po perpiqem te jem i vertete
Jo nje leter e lezetshme apo nje kartoline puthjesh
Po te jap nje qepe
Puthja e saj e patrembur do te qendroje mbi buzet e tua
Posesive dhe besnike
Sic jemi ne
Per aq kohe sa jemi
Merre
Sythat e saj prej platini tkurren ne nje unaze dasme
Nese do ti
Vdekjeprurese
Aroma e saj do te ngjitet ne gishterinjte e tu
Do te ngjitet ne thiken tende
Valentine
Nga Carol Ann Duffy
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Nudo me sfond te ngjyrosur, 1911, Egon Schiele

Comments

Popular Posts