Cfare mrekullie te mendosh per qindra miliarde yje te perhapura ne cdo volum te pafundme te hapesires.

Cfare mrekullie te mendosh per qindra miliarde yje te perhapura ne cdo volum te pafundme te hapesires. Shume vigan per mendjen njerezore per ta kuptuar. Ne lashtesi, njeriu i mendonte yjet si vete perendite mitologjike. Por tani ne e dime qe ato jane qendra te ndricuara te vete universit te tyre. Jetet tona duken si kokerriza te vogla rere krahasuar me pavdekesine e yjeve. Pavaresisht distances dhe misterit te tyre yjet parajserore, sistemet planetare qe tkurren, gjigandet e kuq, xhuxhet e bardhe vazhdojne qe ta magjepsin njeriun, duke e mahnitur ate si xhevahire te dizenjuar bukurisht ne qiellin e mbremjes.

Filmi ‘Dashuri e pafundme’ (Endless Love), 1981, regjia Franco Zeffirelli

Comments

Popular Posts