Poezia “Duke fjetur ne pyll” - Nga Mary Oliver

Une mendoja se toka

Me kujtonte, ajo
Me mori kaq butesisht mbrapsht
Duke rregulluar fundet e saj te terrta
Xhepat e saj plot me likene dhe fara
Fjeta si kurre me pare
Nje gur ne shtratin e lumit
Asgje mes meje dhe zjarrit te bardhe te yjeve
Vec mendimeve te mia
Dhe ato pluskuan lehtshem si tenjat midis degeve
Te pemeve te persosura
Gjithe naten
Degjova mbreterite e vockla te frymonin rreth meje
Insektet dhe zogjte
Qe i bejne punet e tyre ne erresire
Gjithe naten u ngrita dhe rashe
Sikur te isha ne uje
Duke u perleshur me nje fund te ndritur
Ne mengjes isha zhdukur
Te pakten dhjetera here
Ne dicka me te mire
Poezia “Duke fjetur ne pyll”
Nga Mary Oliver
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Perdia nga mjeshtri @helidonhaliti

Comments

Popular Posts