Poezia “Duke fluturuar brenda vete trupit tend” - Nga Margaret Atwood

Mushkrite e tua mbushin dhe perhapin vetveten

Krahe gjaku roze
Dhe kockat e tua zbrazin vetveten dhe zbrazen
Kur ti frymon, ti ngrihesh si nje balone
Dhe zemra jote eshte e lehte dhe e madhe
Qe rreh me gezim te paster
Helium i paster
Ererat e bardha te diellit fryjne neper ty
Siper teje nuk ka asgje
Ti tani e sheh token si nje xhevahir oval
Rrezatues dhe blu deti me dashuri
Ti mund ta besh kete vetem ne endrra
Duke ecur, zemra jote eshte nje grusht qe dridhet
Nje pluhur i bukur mbush ajrin ku merr fryme ti
Bakri i nxehte i diellit peshon duke shtypur drejt
Poshte mbi lekuren roze te mendim kafkes tende
Eshte gjithmone casti perpara te shtenes me arme
Ti perpiqesh, perpiqesh te ngrihesh
Por nuk mundesh
Poezia “Duke fluturuar brenda vete trupit tend”
Nga Margaret Atwood
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts