Poezia “Jashte kraheve te nje te dashure” - Nga Charles Bukowski

Jashte kraheve te nje te dashure

Ne krahet e nje tjetre
Kam shpetuar nga vdekja mbi kryq
Nga nje zonjez e cila tymos bar
Shkruan kenge dhe histori
Dhe eshte shume me e mire se sa ajo e fundit
Shume shume me e mire
Dhe seksi eshte po aq i mire apo edhe me i mire
Nuk eshte e kendshme te te vendosin mbi nje kryq dhe te te lene atje
Eshte shume me e kendshme te harrosh nje dashuri qe nuk funksionon
Sic nuk funksionojne
Ne fund te fundit
Te gjitha dashurite
Eshte shume me e kendshme te besh dashuri
Pergjate bregut Del Mar
Ne dhomen 42, dhe me pas
Te qendrosh ulur mbi shtrat
Duke pire vere te mire
Duke folur u prekur
Duke tymosur
Duke degjuar dallget
Kam vdekur shume here
Duke besuar dhe duke pritur
Duke pritur
Ne nje dhome
Me syte ngulur ne tavanin e plasaritur
Duke pritur per telefonin
Nje leter, nje trokitje
Nje tingull
Duke u cmendur perbrenda
Teksa ajo vallezonte me te huaj
Neper klube nate
Jashte kraheve te nje dashnori
Ne krahet e nje tjetri
Nuk eshte e kendshme te vdesesh mbi kryq
Eshte shume me e kendshme te degjoj emrin tend
Te pershperitur
Ne erresire
Poezia “Jashte kraheve te nje te dashure”
Nga Charles Bukowski
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Autoportret nga mjeshtri @helidonhaliti

Comments

Popular Posts