Poezia “Lulebore” - Nga Louise Gluck

A e di ti se cfare kam qene une

Se si kam jetuar?
A e di ti se cfare eshte deshperimi
Atehere dimri duhet te kete nje kuptim per ty
Une nuk prisja te mbijetoja
Me token qe me shtypte
Une nuk prisja te zgjohesha serish
Te ndjeja ne token e lagesht trupin tim
I afte per t’u pergjigjur serish
I cili kujtonte se si te hapej serish edhe pas kaq shume kohesh
Me driten e ftohte
Te pranveres se hershme
E frikesuar, po
Por mes teje serish
Duke qare po
Duke rrezikuar gezimin
Ne eren e rrokshme te botes se re
Poezia “Lulebore”
Nga Louise Gluck
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Kalerimi i ngjyres nga mjeshtri @helidonhaliti

Comments

Popular Posts