Poezia “Per secilin nga ju” - Nga Audre Lorde

Ji ai qe je

Dhe ti do te jesh
Meso te cmosh
Ate Engjellin e Zi te zhurmshem qe te udheheq
Nje dite lart dhe nje dite poshte
Duke mbrojtur ate vendin ku ngrihet fuqia jote
Duke vrapuar si gjak i nxhete
Nga i njejti burim
Si dhimbja jote
Kur te jesh i uritur
Meso te hash
Cfaredolloj gjeje qe te mban
Deri ne mengjes
Por mos u genje nga detajet
Thjesht sepse ti jeton me to
Mos e ler koken tende qe te mohoje duart e tua
Dhe kujtesen qe kalon permes tyre
As syte e tu
As zemren tende
Gjithcka mund te perdoret
Me perjashtim te asaj qe eshte e padobishme
(Do kesh nevoje per ta kujtuar kete
Kur te te akuzojne per shkaterrim)
Edhe kur ata jane te rrezikshem
Ekzaminoji zemrat e atyre makinerive qe urren
Perpara se t’i heqesh qafe
Dhe mos vajto kurre per mungesen e fuqise nga ana e tyre
Qe te mos jesh i mallkuar
Se po i cliron
Nese nuk meson te urresh
Ti nuk do te jesh kurre vetem
Mjaftueshem
Qe te dashurosh lehtesisht
As nuk do te jesh gjithmone i guximshem
Edhe pse zhvillimi i kesaj nuk eshte e lehte
Mos pretendo besimet e pershtatshme
Edhe kur ato jane te drejta
Ti nuk do te jesh ne gjendje ta mbrosh kurre qytetin tend
Teksa je duke bertitur
Kujto cdo dhimbje qe sjell mbrapsht
Nga enderrimet e tua
Por mos kerko per zota te rinj
Ne det
As ne ndonje pjese te ylberit
Cdo here qe te dashurosh
Dashuro aq thellesisht sikur te ishe
Pergjithmone
Vetem asgjeja eshte e perjetshme
Fliti me krenari femijeve te tu
Kurdo here kur t’i gjesh
Thuaji atyre
Ju jeni pasardhes skellverish
Dhe nena juaj ishte
Nje princeshe ne erresire
Poezia “Per secilin nga ju”
Nga Audre Lorde
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts