Cfare ndodh me castin kur ne kuptojme per here te pare se jemi te vdekshem?

Cfare ndodh me castin kur ne kuptojme per here te pare se jemi te vdekshem?

Duhet te kete pasur nje cast, ne femijeri kur e kemi kuptuar se ne nuk vazhdojme pergjithmone. Kjo duhet te kete qene dicka therrmuese e stampuar ne kujtesen tone. E megjithate une s’mund ta kujtoj. Ne duhet te lindim me intuiten e vdekshmerise sone. Perpara se te dime fjalet per te, ne dalim te gjakosur dhe te gervishtur me dijen se per te gjitha busullat e botes ka vetem nje drejtim, ndersa koha eshte matesi i saj i vetem. Vdekja e ndjekur nga perjetesia. Me e keqia e te dyja boteve. Nje mendim i tmerrshem.
Nga Tom Stoppard
Piktura, Te zeza dhe te kuqe ne kafe, 1957, Mark Rothko

Comments

Popular Posts