Po te ofroj kete poeme - Nga Jimmy Santiago Baca

Po te ofroj kete poeme

Meqe nuk kam asgje tjeter per te te dhene
Mbaje si nje pallto te ngrohte
Kur te vije dimri per te te mbuluar,
Apo si nje pale corape te trasha
Qe te mos te te kafshoje i ftohti
Te dua
Nuk kam asgje tjeter per te te dhene
Keshtu qe eshte nje tas i mbushur me drithera te verdhe
Per te ngrohur belin tend ne dimer
Eshte nje shall per koken tende
Per ta mbajtur mbi floke dhe qe ta lidhesh rreth fytyres sate
Te dua
Mbaje, cmoje sic do te beje nese do te humbisje
Dhe do te kishe nevoje per drejtim
Ne egersine e jetes
Dhe tek cepi i sirtarit tend
E futur tutje si ne nje kabine
Kur tek pemet e dendura, te vish duke trokitur
Une do te te pergjigjem, do te te tregoj rrugen
Dhe do te te le qe te ngrohesh nga ky zjarr
Te shplodhesh tek ky zjarr dhe te te bej te ndjehesh e sigurt
Te dua
Vetem kete mund te te jap
Dhe gjithcka qe i nevojitet kujtdo per te jetuar
Kur bota jashte nuk do t’ia dije me nese ti jeton apo vdes
Mbaj mend
Te dua
Po te ofroj kete poeme, nga Jimmy Santiago Baca
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Ende pranvere nga mjeshtri @helidonhaliti

Comments

Popular Posts