Poezia “Gruaja e dashuruar” - Nga Rainer Maria Rilke

Ajo eshte dritarja ime

Tani sapo jam zgjuar butesisht
Mendova se do te pluskoja
Sa larg shkon jeta ime
Dhe ku fillon nata
Une mund te mendoja se gjithcka
Ishte ende rreth meje
Transparente si thellesia, erresira dhe heshtja e nje kristali
Une mund te mbaja madje edhe yjet
Brenda meje
Zemra ime me duket kaq e thelle
Ajo e la te largohet ate serish kaq vullnetshem
Qe ndoshta fillova ta dashuroja
Ndoshta ta mbaja
Si dicka te cuditshme
Te paenderrt
Tani fati im mi ka ngulur syte
Atehere, per cfare arsye jam tendosur poshte kesaj pafundshmerie
Duke kulluar arome si nje livadh
Lekundur kendej apo andej
Duke klithur i frikesuar
Se dikush do ta degjoje thirrjen
I destinuar per t’u zhdukur
Brenda nje jete tjeter
Poezia “Gruaja e dashuruar”
Nga Rainer Maria Rilke
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Shtepiza ne te… nga mjeshtri @helidonhaliti

Comments

Popular Posts