Poezia “Verbimi i dites” - Nga Pablo Neruda

Tani mjaft me syte e lagesht te dimrit

Asnje lot te vetem
Ore pas ore
Gjelberimi po fillon
Stinet thelbesore
Gjethe pas gjetheje
Deri kur, ne emer te pranveres
Ne thirremi qe te marrim pjese ne gezimin e saj
Sa e mrekullueshme
Hapja e tyre e perjetshme
Ajri i paster, premtimi i luleve
Hena e plote qe largohet
Letrat e saj therriteses ne gjethnaje
Burra dhe gra qe zvarriten nga plazhi
Me nje shporte te lagesht argjendi te ndryshueshem
Si dashuria, si nje medalje
Une e mirepres
E marr te gjithen brenda
Nga jugu, nga veriu
Nga violinat, nga qente
Limonat, balta
Nga ajer i freset i sapo cliruar
Makineri me ere misteri
Pazare ngjyrestuhie
Gjithcka qe me nevojitet:
Lulezime te portokanjta
Vargje
Rrush si topaz
Nuhatja e dallgeve
I mbledh
Pafundesisht
Pamundimshemsh
Frymoj
Une e thaj kemishen time ne ere
Dhe zemren time te hapur
Qielli bie
Dhe bie
Nga gota ime
Une pi
Gezim te paster
Poezia “Verbimi i dites”
Nga Pablo Neruda
Përzgjodhi dhe përktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts