Jo, dashuria nuk ka vdekur nga Robert Desnos

Jo, dashuria nuk ka vdekur ne kete zemer

Ne keta sy dhe ne kete goje
Qe kane shpallur fillimin e funeralit te vet
Degjo, nuk dua me piktoresken, shumengjyreshen dhe sharmin
Dua dashurine, embelsine dhe mizorine e saj
Dashuria ime ka vetem nje emer, nje forme
Gjithcka zhduket
Te gjitha gojet kapen vetem pas saj
Dashuria ime ka vetem nje emer, nje forme
Dhe nese nje dite kujtohesh
O ti, forma dhe emri i dashurise sime
Nje dite ne oqeanin ndermjet Amerikes dhe Evropes
Ne oren kur rrezja e fundit e drites vezullon
Mbi siperfaqen e lemuar te dallgeve
Apo tjeter nje nate e stuhishme poshte nje peme ne fshat
Apo ne nje makine te shpejte
Nje mengjes pranvere mbi bulevardin Malesherbes
Nje dite me shi
Perpara gjumit ne agim
Thuaji vetes
E urdheroj shpirtin tend te njohur se
Vetem une te kam dashur me shume
Dhe sa keq qe ti nuk e dije kete
Thuaji vetes se nuk ka nevoje te pendohesh: Ronsard-idhe Baudelaire-i perpara meje kane kenduar per vuajtjet e grave
Te plakura apo te vdekura
Te cilat kane perbuzur dashurine me te delire
Kur ti te kesh vdekur
Ti do te jesh ende e dashur dhe e deshirueshme
Une tashme do te kem vdekur
Teresisht i kycur ne trupin tend te pavdekshem
Ne imazhin tend magjepses pergjithmone
Aty mes mrekullise se pafundme
Te jetes dhe perjetesise
Por nese do te jem gjalle
Tingulli i zerit tend
Shikimi yt rrezatues
Aroma jote
Aroma e flokeve te tu
Dhe shume gjera te tjera
Do te jetojne brenda meje
Tek une dhe une nuk jam Ronsard-i apo Baudelaire-i
Une jam Robert Desnos i cili, sepse te ka njohur dhe dashur
Eshte po aq i mire sac jane edhe ata
Une jam Robert Desnos i cili kerkon ta kujtojne
Mbi teke toke te poshter per asgje me shume vecse per kete dashuri per ty
Jo, dashuria nuk ka vdekur nga Robert Desnos
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts