Nata eshte e gjate dhe une eci - Nga Hector Yanover

Nata eshte e gjate dhe une eci

Une jam nje njeri mes te shumteve
Por ne gjoksin tim
Atje ne trupin tim
Era shkund hijet e njerezve te varur
Sjell klithma nga lumi
Peshe e erret e zeze
Femije te djegur
A jam une nje poet meqe jam i heshtur ne kete ore te nates?
A jam burre nese iki?
Po ke te peshendes?
Zotin?
Kongresin e te mencurve?
Poetin qe jeton duke pertypur cmimin e tij letrar?
Ne heshtje eci
Oret godasin mrekullite e tyre
Ne jemi ishuj
Fjalet duhet te jene grepa
Nga Hector Yanover
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Fuqia e qiellit dhe e tokes nga Gazmend Leka

Comments

Popular Posts