Poezia “Dielli i pasdites” - C. P. Cavafy

Kjo dhome, sa mire qe e njoh

Tani jipet me qira, me ate tjetren ngjitur
Per zyra tregtare
Tani e gjithe shtepia eshte kthyer ne zyra per ndermjetesit
Dhe biznesmenet dhe kompanite
Ah, kjo dhome, sa e njohur
Afer deres, ketu, ishte divani
Dhe perballe saj nje qilim turk
Aty afer, dollapi me dy vazo te verdha
Ne te djathte, jo, ne krahe te kundert nje komo me nje pasqyre
Ne mes, tavolina ku shkruante ai
Dhe tre karriget e medha me thurje
Afer dritares ishte shtrati
Ku ne kemi bere dashuri kaq shume here
Ato duhet te jene diku te palevizura
Te gjorat
Afer dritares ishte shtrati
Dielli i pasdites ngjitej pergjysem
Ne ishim ndare
Vetem per nje jave
E megjithate, ajo jave ishte kthyer ne nje perjetesi
Poezia “Dielli i pasdites”
C. P. Cavafy
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts