Poezia ‘Peisazhi’, Robert Desnos

Kam enderruar dashurine

endrra mbetet
por dashuria nuk eshte me ato zambaket dhe trendafilat
fryma e se cilave ka mbushur pyjet e gjere
ku lundrimi i nje flake gjindet tek fundi i rruges se drejte te cdo shigjete
kam enderruar dashurine
endrra mbetet, por dashuria nuk eshte me ajo stuhia
nervat e bardha te se ciles ndriconin kullat e keshtjelles
apo duke e lene mendjen pa rime
apo per te ndezur nje cast
aty ku ndahet rruga
eshte ylli ngecur nen thembren time naten
eshte fjala qe nuk mund ta perkufizoje asnje liber mbi toke
eshte shkuma mbi dallge
reja ne qiell
e ndersa plaken, te gjjtha gjerat behen te ngurta dhe te shkelqyera
rruget nuk kane emra
dhe gonxhet zgjidhen
tani, me kete peisazh,
une e marr veten
une shkelqej
Poezia ‘Peisazhi’, Robert Desnos
Piktura, Vallezimi i zogjve nga mjeshtri @helidonhaliti

Comments

Popular Posts