Si shkoj une ne pyll - Nga Mary Oliver

Zakonisht, une shkoj ne pyll vetem

as edhe me nje mik te vetem
duke qene se ata qe te gjithe jane perqeshes dhe llafazane
dhe rrjedhimisht te papershtatshem
nuk dua te kem deshmitare kur flas me zogjte
ose kur perqafoj pemen e vjeter te zeze te lisit
une kam menyren time per t’u lutur
sic besoj e keni edhe ju
pervec ketyre, kur jam vetem mund te behem e padukshme
mund te ulem maje nje dune e palevizur
si ngritja e farave
deri kur dhelprat vrapojne te pashqetesuara
dhe une mund te degjoj thuajse kengen e padegjueshme te trendafilave
nese kemi shkuar ndonjehere bashke ne pyll
do te thote qe te dua shume. -
Si shkoj une ne pyll
Nga Mary Oliver
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Fotografia, Die Deutsche Dame Lucy❤️, nga @luarasi.suel

Comments

Popular Posts