Te dua nga larg nga Cemal Sureya

Te dua nga larg

Pa qene ne gjendje qe te nuhas aromen tende
Te perqafoj zverkun tend
Te ndjej fytyren tende
Thjesht te dua nga larg
Thjesht te dua
Pa te mbajtur doren
Pa te prekur zemren
Pa u shperbere ne syte e tu
Pavaresisht tre diteve te sotshme te trilleve te dashurise
Jo egersisht, por si nje burre
Te dua
Thjesht te dua nga larg
Pa fshire dy lotet qe vershojne poshte faqeve te tua
Pa u bashkuar me ty ne te qeshurat e tua te perzemerta
Pa kenduar nen ze se bashku me ty
Kengen tende me te preferuar
Nga larg
Thjesht te dua
Pa zhgenjyer
Pa derdhur jashte asgje
Pa shkaterruar
Pa te trishtuar
Dhe pa shkaktuar te qarat e tua
Te dua nga larg
Thjesht te dua keshtu nga larg
Duke therrmuar ne gjuhen time
Cdo fjale qe dua te te them
Te dua
Te dua mbi nje cope te bardhe letre
Teksa fjalet e mia bien poshte
Nje nga nje...
Te dua nga larg nga Cemal Sureya
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti
Piktura, Dhoma XIII nga Gazmend Leka

Comments

Popular Posts