Poezia “Keshtu eshte” - Nga William Stafford

Ti ndjek nje fije

Ajo ecen mes gjerave qe ndryshojne
Por ajo nuk ndryshon
Njerezit mendojne se cfare je duke ndjekur
Ti duhet te japesh shpjegime rreth fijes
Por te tjeret e kane te veshtire te shohin
Teksa po e mban nuk mund te humbasesh
Tragjedite ndodhin
Njerezit lendohen
Ose vdesin
Dhe ti vuan dhe plakesh
Asgje qe ti mund te besh nuk mund ta frenoje kalerimin e kohes
Mos e lesho ate fije kurre
Poezia “Keshtu eshte”
Nga William Stafford
Perzgjodhi dhe perktheu Enkeleda Suti

Comments

Popular Posts